Film

Amadeus Movie Review – z F. Murrayem Abrahamem, Tomem Hulce i Elizabeth Berridge

By 16 lipca 2020No Comments

„Amadeus” to nieprawdopodobnie tragiczna opowieść o życiu Wolfganga Amadeusza Mozarta i jego śmierci dokonanej przez jego arcywrogiego Antoniego Salieriego. Fabuła, gra aktorska i kamera są cudowne. Film oparty jest na utworze o tym samym tytule z 1979 roku.

Film rozpoczyna się w azylu w latach dwudziestych XIX wieku, w którym przebywał Salieri (Abraham). Tam wyznaje księdzu zabójstwo Mozarta (Hulce). Opowiada o tym, jak jako dziecko poznał Mozarta w Wiedniu. Salieri od początku był zazdrosny o Mozarta z powodu jego niesamowitego talentu muzycznego, który Salieri jest przekonany, że pomimo ogromnego sukcesu znacznie przewyższa własny talent. Salieri jest również zły z powodu dziecięcego zachowania Mozarta i zastanawia się, dlaczego Bóg dał tak przewrotnemu młodemu człowiekowi tak niesamowity talent muzyczny. Salieri przysięga zrównoważyć Boga, zabijając Mozarta.

Po pierwsze, Salieri wykorzystuje swoje wpływy na dworze królewskim, aby zdobyć jak największą sławę Mozartowi. Dwór królewski nie docenia muzyki Mozarta i narzeka, że ​​zawiera „za dużo nut” i Salieri ją popiera, chociaż prywatnie ogromnie podziwia jego muzykę.

Mozart stara się związać koniec z końcem. Krótko po śmierci ojca Mozarta Salieri w końcu przebrał się za ducha swojego zmarłego ojca i poprosił go o napisanie własnego żartu śmierci. Mozart zgadza się, ale umiera, zanim się skończy.

W latach po śmierci Mozarta jego muzyka stawała się coraz bardziej znana i rozpoznawalna, a Salieri została zapomniana.